Zmień rozmiar czcionki:
Strona Główna arrow Kontrola zarządcza arrow E-płatności dla obywatela: papierowe znaki opłaty sądowej tylko do 30 czerwca
E-płatności dla obywatela: papierowe znaki opłaty sądowej tylko do 30 czerwca

 

      Platforma e-Płatności służy do uiszczania wszelkich opłat sądowych. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Opłacanie należności zajmuje mniej czasu i jest łatwiejsze. Przyśpiesza postępowanie sądowe i przynosi oszczędności. Dlatego tradycyjne znaki opłaty sądowej po 30 czerwca 2018r. wychodzą z użycia.

 

Już od 1 stycznia 2017 r. przez e-Płatności można uregulować opłatę sądową za pozew (wniosek), opłatę kancelaryjną (np. za wydanie odpisu orzeczenia) oraz dokonać zakupu znaku opłaty sądowej w formie elektronicznej.

Znak ołaty sądowej w nowej formie ma postać graficzną kodu kreskowego i numerycznego (składającego się z 14 cyfr arabskich) odpowaiadającego zapisowi w bazie danych systemu e-Płatności. Znak może mieć dowolny nominał. Zabezpieczenia systemu umożliwiają wyłącznie jednokrotne wykorzystanie elektronicznego znaku opłaty sądowej. Jego skasowanie jest możliwe tylko raz. Obecnie znak może zostać kupiony zarówno w kasie sądu jak i przez stronę https://oplaty.ms.gov.pl.

 

UWAGA: papierowe znaki opłaty sądowej mogą być wykorzystywane do wyczerpania zaspasów, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2018 r. Po tej dacie:

- nie będzie kontynuowana sprzedaż papierowych znaków opłaty sądowej;

- nie będzie możliwy zwrot uprzednio nabytych i niewykorzystanych znaków;

- dokonywanie opłat znakami opłaty sądowej w papierowej formie nie będzie dopuszczalne (wyjątek będą stanowić opłacone papierowymi znakami pisma kierowane do sądu, nadane drogą pocztową najpóźniej 30 czerwca 2018 r., które wpłyną do sądu po tym terminie - decyduje data stempla pocztowego).

 

Od 1 lipca 2018 r. znaki opłaty sądowej będą funkcjonować wyłącznie w formie elektronicznej. E-znaki są generowane w systemie e-Płatności. Mogą być samodzielnie drukowane lub przedstawiane do skasowaniaw sądzie na ekranie urządzeń mobilnych.

 

E-znaki są możliwe do nabycia:

- na stronie systemu e-Płatności (portal e-Płatnośći), pod adresem https://oplaty.ms.gov.pl

- w kasach sądowych (wydruk na etykietach samoprzylepnych)

 

Portal e-Płatności (https://oplaty.ms.gov.pl), niezależnie od możliwości nabycia elektronicznych znaków opłaty sądowej, umożliwia bezpośrednie uiszczanie opłat sądowych z wykorzystaniem natychmiastowych przelewów internetowych (pay-by-link) oraz kart kredytowych.

Jako obowiązujące i dopuszczalne formy wniesienia opłat sądowych w dalszym ciągu pozostają również uiszczenia w formie:

- bezgotówkowej - tradycyjny przelew na rachunek dochodów sądu;

- wpłaty gotówkowej bezpośrednio w kasie sądu.