Zmień rozmiar czcionki:
Strona Główna arrow Struktura organizacyjna arrow Ośrodek kuratorski
Ośrodek kuratorski

 

Ośrodek Kuratorski nr 1
Przy Sądzie Rejonowym
w Busku - Zdroju
ul. Kilińskiego 51
28-100 Busko - Zdrój


Czynny:

Poniedziałek - pątek 15:00 - 19:00

 

Kierownik Ośrodka:
Agata Zając Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

Wychowawcy:
Małgorzta Kosiuba - kurator zawodowy
Agnieszka Lis - kurator zawodowy

 

Dane do kontaktu:
Sąd Rejonowy w Busku - Zdroju
ul. Kościuszki 5
28-100 Busko - Zdrój

 

Telefon:
41 246 28 29 w godzinach 8:00 - 15:00

 

 


 

Link do prezentacji: LINK 

 

Link do prezentacji nr 2: LINK

 

  

 

 

 HISTORIA:

Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Busku - Zdroju został utworzony z dniem 1 kwietnia 2000 roku. Początkowo czynny był od poniedziałku do czwartku w godzinach od 15:00 do 20:00.

Kilkakrotnie w ciągu tego okresu Ośrodek Kuratosrki zmieniał swoją lokalizację.

Obecnie usytuowany jest w Busku - Zdroju przy ul. Kilińskiego 51. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00.

 

Na potrzeby Ośrodka przeznaczone są dwa pomieszczenia około 80m wraz z zapleczem sanitarnym, kącikiem komputerowym, salą do odrabiania lekcji oraz swopodnego spędzania czasu wolneg.

Posiadamy komputery z dostępem do internetu, sprzęt rtv, różnego rodzaju gry planszowe i komputerowe, konsolę playstation oraz np. materiały plastyczne.

 

Ośrodek Kuratorski działa zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 05.10.2001 roku w sprawie ośrodków kuratorskich.

 

Ośrodki kuratorskie to placówki o charakterze otwartym, które prowadzą w miejscu zamieszkania nieletnich działalność profilaktyczną, opiekuńczo - wychowawczą i recocjalizacyjno - terapeutyczną. Ośrodek kuratorski to również jeden ze środków wychowawczych, określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

 

Do Ośrodka Kuratkrskiego kierowani są tylko nieletni na podstawie orzeczeń sądowych, którzy wykazują symptomy demoralizacji lub dopuścili się czynu karalnego.

Podejmowane w ośrodku działania zmierzają do zmiany postaw u nieletnich w kierunku społecznie pożądanym zapewniajacym prawidłowy rozwój ich osobowości. Odbywa się to w szczególności poprzez: uczenie samoedzielnego radzenia sobie z trudnościami, eliminowanie zaniedbań wychowawczych i edukacyjnych oraz ich wyrównywanie, zaspokajanie potrzeb osobowościowych, wdrażanie do przestrzegania norm społecznych, uczenie właściwych nawyków spędzania czasu wolnego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności rozwijanie zainteresowań.

 

Z uczestnikami ośrodka prowadzone są zajęcia grupowe i indywidualne. Stosowane są różne metody prowadzenia zajęć, np. rozmowy indywidualne, rozmowy kierowane, burza mózgów czy zajęcia grupowe.

 

W Ośrodku kuratorskim aktualnie zajęcia prowadzą:

1. kierownik - kurator specjalista

2. wychowawca - kurator specjalista

3. wychowawca - kurator specjalista